Salı, Temmuz 23

Japonya’da iflaslar arttı | Ekonomi haberleri


Japonya’da iş başarısızlıklarının 2024’ün ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 arttığı bildirildi.

Kredi araştırma kuruluşu “Tokyo Shoko Research”, en az 10 milyon yen (62.300 $) borcu olan şirketlerin durumunu inceledi.

Araştırmaya göre Japonya’da 2024’ün ilk yarısında başarısız olan şirket sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 arttı.

Yılın ilk 6 ayında ülke genelinde 4 bin 931 şirket iflas etti. Başarısız olan işletme sayısının son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştığı vurgulandı.

Son dönemde Japon yeninin döviz karşısında değer kaybetmesi ve hammadde maliyetlerindeki artış bu rakamın artışında olumsuz etki yaptı.

İflas eden şirketlerin bıraktığı toplam mali yükümlülük bir önceki yıla göre %22,8 artışla 721 milyar yene (4,49 milyar dolar) yükseldi.

Hizmet sektörü 1.619 şirketle en çok iflasın yaşandığı sektör olurken, inşaat sektörü 947 şirketle ikinci sırada yer aldı.

Kuruluş yetkilisi yaptığı açıklamada, “zayıf yenin neden olduğu fiyat artışına ayak uyduramayan şirketlerin sayısının artmasından” endişe duyulduğunu söyledi.

“Daha fazla şirketin artan maliyetleri müşterilere yansıtacağını” belirten yetkili, 2024 yılında iflas vakalarının 10.000’i aşabileceğini söyledi.etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu
Antalya Haber Sunucu
meritking