Çarşamba, Temmuz 24

Sosyal medyadan dehşeti anlattı! DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus’tan “Derhal ateşkes” çıkışı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsrail’in yoğun saldırılarına maruz kalan Gazze’deki durumu sosyal medya platformu X’te paylaştı.

“Tanık olduğumuz durumla ilgili endişemizi ifade edecek kelime bulamıyorum, ateşi derhal kesin.” Ghebreyesus, Gazze’de devam eden çatışma ve ağır bombardıman haberlerinin dehşet verici olduğunu vurguladı.

Ghebreyesus şunları söyledi:

“Ekibimiz dün Gazze’nin güneyindeki Nasır Hastanesi’ni ziyaret etti. Hastane kapasitesinin üç katı kadar 1.000 hastayı tedavi ediyor. Tesisin her köşesini dolduran sayısız insan sığınacak yer arıyor. Hastalar acı içinde yerde tedavi olmaya geliyor ve bağırıyorlar: Bu koşullar altında sağlık hizmetlerinin sunumu “hayal edilemeyecek kadar yetersiz”dir.

İSRAİL’İN GAZZE’Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı “İsrail’in Filistinliler’e ve onların kutsal değerlerine, özellikle de El-İsrail’e yönelik devam eden ihlallerine yanıt vermek” motivasyonuyla küresel bir saldırı başlatırken, Aksa Camii”. İsrail ordusu Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’de düzenlenen saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1.200 İsraillinin öldüğü, 5.132 kişinin de yaralandığı açıklandı. İsrail ordusunun verilerine göre Gazze’de çıkan çatışmalarda 72, Lübnan sınırında ise 6 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Gazze hükümetine göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 15.207’ye yükseldi; bunların 6.150’den fazlası çocuk ve 4.000’den fazlası kadındır.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 7 Ekim’den bu yana 254 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, onbinlerce yaralı ve sivilin sığındığı Gazze’deki onlarca hastanenin kampüslerini veya ana binalarını tahliyeye zorlamak için vurdu. İşgal sırasında bazı hastanelere baskın düzenlediler. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

HAMAS İLE İSRAİL ARASINDA ENERJİ DEĞİŞİMİ ANLAŞMASI

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 günlük “insani ara” verilmesine ilişkin anlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00’de (08.00 Türk Lirası) yürürlüğe girdi ve ardından 3 gün daha uzatıldı.

İsrail ile Hamas arasında varılan esir değişimi anlaşması kapsamında Gazze Şeridi’nden 81 İsrailli tutuklu, İsrail hapishanelerinden 240 Filistinli tutuklu serbest bırakıldı.

İsrail ordusu, 1 Aralık’ta “insani duraklamanın” sona ermesinin hemen ardından Gazze Şeridi’ndeki saldırılarına yeniden başladı.

(AA)

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
AK Parti'den seçim anketi iddialarına çok sert yanıtAK Parti’den seçim anketi iddialarına çok sert yanıt
Türkiye'nin 7 ilini gezdi ama birine aşık oldu!  Yerleşip yaşamaya, Türkçe öğrenmeye karar verdi: Türkiye’nin 7 ilini gezdi ama birine aşık oldu! Türkçe öğrenerek yerleşmeye ve yaşamaya karar verdi: “İnsanların kalpleri çok yumuşaktır.”
Genç borçlunun inanılmaz planı!  Kaçırılmış gibi davranan...Genç borçlunun inanılmaz planı! Kaçırılmış gibi davranan…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu
Antalya Haber Sunucu
meritking