Salı, Temmuz 23

SON DAKİKA | Rehine restleşmesi tansiyonu daha da yükseltti! Hamas, Gazze’deki tünelleri paylaştı, İsrail’e gözdağı verdi

Hamas’ın cumartesi günü başlattığı ‘Aksa Tufanı’ operasyonu sonrasında İsrail de Gazze’yi vurarak cevap vermişti. Dünyanın yakından takip ettiği olayda her geçen dakika can kaybı ve yaralı sayısı artmaya devam ediyor. ABD Başkanı Biden en az 11 ABD vatandaşının hayatını kaybettiğini açıklarken Gazze’ye elektriğin ardından su da kesildi. ABD, Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere’den İsrail’e destek gelirken Libya Müftüsü Şeyh Sadık el-Gıryani ise Filistin ve çevre ülkelerde Ürdün, Lübnan ve Suriye’deki gençlerin de İsrail’e karşı savaşa katılmaları çağrısı yaptı.

HAMAS: SİVİLLER HEDEF ALINIRSA REHİNELERİ İNFAZ EDECEĞİZ

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze’de sivillerin hedef alınmasına devam edilmesi halinde İsrailli rehinelerin infaz edileceğini açıkladı. Açıklamada infaz görüntülerinin yayınlanacağı da ifade edildi. İsrail ise “rehinelere zarar verme pahasına” Gazze’ye yönelik saldırılara devam edeceklerini açıkladı.

SAVAŞ TÜNELLERİ

Hamas’ın elindeki rehineleri Gazze’deki tünellerde tuttuğu iddia edilirken, söz konusu tünellerin görüntüleri paylaşıldı.

fdasfaf

Söz konusu görüntülerde uzun tünellerde füzelerin yer aldığı ve en sonunda Kassam Tugayı üyelerinin atış yaptığı anlar yer aldı.

hgfhfjk

“ABD UÇAK GEMİSİ’NİN HAMAS’LA İLGİSİ YOK”

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, dünyanın en büyük uçak gemisi USS Gerald R Ford’un başını çektiği filonun Doğu Akdeniz’e doğru hareket ettiğini duyurdu. BBC muhabiri Barbara Plett Usher, Washington’ın halihazırda İsrail’e cephane ve askeri teçhizat gönderdiğini, uçak gemisinin yola çıkmasının ise bir güç gösterisi olduğunu belirtti.

thumbs_b_c_a6ca4a6a2e45ae0d3a29012c5fb7a66c

BBC muhabirine göre, Pentagon bu kez çatışmanın yayılmasından endişe duyuyor ve uçak gemisi konuşlandırmanın Hamas’la ilgisi yok.

ASIL HEDEF…

Usher’a konuşan üst düzey bir savunma yetkilisine göre, USS Gerald R Ford ve yanındaki savaş gemileri esas olarak herhangi bir ülke ya da militan grubun savaşa katılmasını caydırmayı hedefliyor. Bu da, Lübnan’da konuşlu Hizbullah örgütü ve arkasındaki İran anlamına geliyor.

İşte tüm ayrıntılar…

5

13.00

FİLİSTİN SAĞLIK BAKANLIĞI: 788 SİVİL ÖLDÜ, 4 BİN 100 SİVİL YARALANDI

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in düzenlediği saldırılar sonucu 788 sivilin hayatını kaybettiğini, 4 bin 100 sivilin de yaralandığını duyurdu. Bakanlık, İsrail’in saldırılarının sürdüğünü belirtti.

12.55

“REFAH SINIR KAPISI’NIN YAKINI VURULDU” İDDİASI

Mısır’dan yapılan açıklamada; Gazze-Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı yakınlarının İsrail tarafından vurulduğu öne sürüldü. Ayrıca Filistin İçişleri Bakanlığı, “Mısır, Refah Sınır Kapısı’nın bombalanması ihtimaline karşı kapının Gazze tarafının acilen boşaltılması gerektiğini bildirdi” açıklamasında bulundu.

12.50

İsrail saldırılarında abluka altındaki Gazze’de ölenlerin sayısı 770’e yükseldi.

12.45

DSÖ, kritik tıbbi malzemeleri insanlara ulaştırabilmek için Gazze’ye insani koridor açılması çağrısında bulundu.

12.35

DSÖ, kritik tıbbi malzemeleri insanlara ulaştırabilmek için Gazze’ye insani koridor açılması çağrısında bulundu.

12.20

Filistin yönetimi, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne elektrik ve suyu kesmesinin ardından acil gıda ve tıbbi malzeme girişi sağlanmasını istedi.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) İcra Komitesi Genel Sekreteri Hüseyin eş-Şeyh, yaptığı yazılı açıklamada, “Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas liderliğindeki Filistin yönetimi, bu yıkıcı savaşı, akan kanı ve zorla yerinden edilmeleri durdurmak için tüm dünya liderleriyle yoğun temaslar kurdu ve kurmaya devam ediyor. ” ifadelerine yer verdi.

11.40

Bir yandan da Gazze sınırına yığınağına devam eden İsrail ordusu, bölgeyi obüsle de vuruyor. Bölgede İsrail’e ait uçakların, helikopterlerin ve insansız hava araçlarının sesi duyuluyor.

Hava saldırılarının neden olduğu Gazze’deki patlama sesleri sınırın İsrail tarafına kadar ulaşıyor.

Saldırılar nedeniyle Gazze’nin birçok noktasından yükselen dumanlar, sınırın diğer tarafından görülebiliyor.

10.05

BAKANLIK DUYURDU: “TÜRK BAYRAKLI GEMİLERİN GÜVENLİK SEVİYESİ 3’E ÇIKARILDI”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı: İsrail’de yaşanan gelişmeler dikkate alınarak, İsrail limanlarına uğrayacak ve bu limanların açıklarında seyir yapacak Türk Bayraklı gemilerin güvenlik seviyesi 3’e çıkarılmıştır. Süreç bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir.

GÜVENLİK SEVİYESİ 3’ÜN ANLAMI NEDİR?

Güvenlik seviyesi 1, normal; gemiler ve liman tesislerinin normal faaliyetlerini yürüttüğü güvenlik seviyesidir;

  • Güvenlik seviyesi 2, arttırılmış; artan bir güvenlik olayı riski olduğu sürece, uygulanan seviye;

  • Güvenlik seviyesi 3, olağanüstü; olası veya yakında olacak bir güvenlik olayı riskinin olduğu zaman süresince uygulanan seviye.

09.30

İSRAİL: GAZZE SINIRINDA KONTROLÜ TAMAMEN SAĞLADIK

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları ile çatışan İsrail askerlerinin, Gazze çevresindeki kasaba ve yerleşim yerlerinin kontrolünü yeniden ele geçirmek için kararlılıkla hareket ettiği ve İsrailli yaralıları tahliye ederken Filistinli unsurların elindeki birçok silaha da el koyulduğu ifade edildi.

“Gazze sınırında kontrolü tamamen sağladık. İsrail topraklarında silahlı Filistinli unsurların kalmadığından neredeyse eminiz.” ifadelerine yer verilen açıklamada, çatışma bölgelerinde çok sayıda Kassam Tugayları unsurunun öldürüldüğü kaydedildi.

Açıklamada bölgede Kassam Tugayları ile çatışmaların halen devam edip etmediğine açıklık getirilmedi.

09.00

MADURO: ‘İSRAİL SOYKIRIM YAPIYOR’

Katıldığı programda konuşan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Birleşmiş Milletlerin (BM) açıklamasını dikkatli ve endişeli şekilde okuduklarını vurgulayarak, “Gazze’de Filistin halkına yönelik soykırım başladı.” dedi.

thumbs_b_c_6ffd622fb0bd86f2e49e3a5fa1f71e48

İsrail’in Gazze’de daha önce defalarca “katliam” yaptığını dile getiren Maduro, “Gazze’de ayrım gözetmeksizin sivillerin yaşadığı binalar vuruluyor, her yer bombalanıyor, kadınlar ve çocuklar her gün ölüyor. Dünyadaki tüm Müslüman kardeşlerime, Hristiyanlara ve Yahudilere sesleniyorum, acil ateşkes için BM’ye çağrıda bulunalım.” vurgusu yaptı.

Maduro, barış müzakerelerinin bir an önce başlaması gerektiğini ve BM kararlarına saygı duyulacak şekilde bağımsız ve egemen bir Filistin Devletinin kurulması gerektiğini söyledi.

Filistin halkının yıllardır her türlü zorbalığa ve ayrımcılığa maruz kaldığını hatırlatan Maduro, “BM, 1967’de uygulanması için zorunlu bir karar yayımladı. Karara göre, İsrail ve Filistin Devleti için çizilmiş sınırlara saygı gösterilecek, aynı zamanda Doğu Kudüs, Filistin’in başkenti olacaktı ancak İsrail’de başa geçen bütün hükümetler devamlı olarak bu kararı çiğnedi.” değerlendirmesinde bulundu.

“FİLİSTİN TOPRAKLARINI İKİ PARÇAYA BÖLDÜLER”

Maduro, yeni nesilden Filistin’in tarihine bakmasını isteyerek, “Zulüm, abluka ve haksızlık yıllardır devam ediyor. Haritaya bakarsanız Filistin’in yıllar içerisinde topraklarının nasıl elinden alındığını anlarsınız. Filistin topraklarını iki parçaya böldüler. Uluslararası medya bunu görmek istemiyor yani sağır ve dilsizi oynuyor.” şeklinde konuştu.

Filistin halkını daima savunacaklarını anlatan Maduro, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın iki devletli çözüm çağrısını da desteklediklerini belirtti.

“RECEP TAYYİP ERDOĞAN İLE TAMAMEN AYNI FİKİRDEYİM”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail ve Filistin’e yönelik açıklamalarına destek veren Maduro, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile tamamen aynı fikirdeyim. Son derece aklı başında kelimeler kullanıyor. BM kararlarına saygılı, adil ve tam barışın sağlanması gerekiyor. İnanıyorum ki bir lider olarak bu duruma müdahale edecek, ateşkesin başarılmasını sağlayacak ve adil bir barışın başlatılmasını çözecek kişi Erdoğan olabilir.”

08.00

ABD: ‘İSRAİL’İN SAVUNMASINA DESTEĞİMİZİ ARTIRIYORUZ’

İsminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Pentagon yetkilisi, gazetecilere İsrail ve Filistin’deki son duruma ilişkin değerlendirmede bulundu.

Biden yönetiminin İsrail ile temasını sürdürdüğünü ve en acil ihtiyaçları belirlemeye çalıştığını belirten yetkili,”Her şeyden önce İsrail’in savunmasına desteğimizi arttırıyoruz. Buna hava savunma sistemleri ve mühimmatlar da dahil.” ifadesini kullandı.

Yetkili, İsrail’e bir an önce ihtiyaç duyduğu mühimmatın ulaştırılması için çalıştıklarını kaydederek, İsrail’in talep ettiği bazı malzemeleri taşıyan uçakların yola çıktığını vurguladı.

06.00

İSRAİL DENİZDEN DE VURMAYA BAŞLADI

Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın haberine göre, İsrail hücum botlarından kentin sahil kesimlerine onlarca roket atıldı.

Akdeniz kentlerinden Gazze Şeridi’nde, İsrail savaş uçaklarının gece boyu aralıksız hava saldırıları sürerken, bu kez şehrin orta kesimleri ve Han Yunus kenti sahil kesimlerindeki yerleşim yerleri denizden atılan roketlerin hedefi oldu.

05.00

İsrail, dün Lübnan sınırından ülkeye sızan silahlı kişilerle çıkan çatışmalarda ordu saflarından bir subayın öldüğünü duyurdu.

8

04.00

İSRAİL’İN SALDIRILARINDA HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 704’E YÜKSELDİ

Filistin Sağlık Bakanlığı Facebook sayfasından yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze’ye hava saldırılarında ve Batı Şeria’daki olaylarda yaşamını yitirenlerin sayılarını güncelledi.

Açıklamada, 143’ü çocuk, 105’i kadın olmak üzere ölenlerin sayısının 704’e yükseldiği, yaralıların sayısının ise yaklaşık 4 bin olduğu kaydedildi.

7

İsrail saldırılarında, kasıtlı olarak ambulansların hedef alındığı ifade edilen açıklamada, hava saldırıları sebebiyle Gazze’deki Beyt Hanun Hastanesi’nin hizmet dışı kaldığı aktarıldı.

Sağlık Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada, Batı Şeria’ya bağlı el-Halil kentinin kuzeyindeki Arrub mülteci kampında Muhammed Macid İbrahim Hammad (20) adlı bir gencin İsrail kurşunuyla yaralandığı ve hastanede hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

Bakanlık bu son ölüm haberiyle 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria’da ölen Filistinlilerin sayısının 18’e yükseldiğini aktarmıştı.

02.30

ABD, FRANSA, ALMANYA, İTALYA VE İNGİLTERE’DEN İSRAİL’E DESTEK

ABD Başkanı Joe Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İsrail-Filistin çatışmasını ele almak için yaptıkları görüşmenin ardından ortak bildiri yayımladı.

Liderler, İsrail’e olan kararlı desteklerini vurgularken, “Hamas’ı ve korkunç terör eylemlerini kesin bir dille kınadıklarını” bildirdi.

“Hamas’ın terör eylemlerinin hiçbir gerekçesi, hiçbir meşruiyeti olmadığını ve evrensel olarak kınanması gerektiğini açıkça belirtiyoruz.” ifadesini kullanan liderler, terörün haklı bir gerekçesi olamayacağı mesajını verdi.

Liderler, “Son günlerde dünya, Hamas teröristlerinin, evlerinde aileleri katletmesini, müzik festivalinde eğlenen 200’den fazla genci katletmesini ve halihazırda rehin tutulan yaşlı kadınları, çocukları ve tüm aileleri kaçırmasını dehşetle izledi.” ifadelerini kullandı.

“FİLİSTİN HALKININ MEŞRU İSTEKLERİNİN FAKINDAYIZ”

İsrail’in kendisini ve halkını savunma çabalarına destek vereceklerini kaydeden liderler, bu ülkeye düşman olan herhangi bir tarafın bu saldırıları avantaj olarak kullanmaması gerektiği uyarısında bulundu.

Liderler, “Hepimiz Filistin halkının meşru isteklerinin farkındayız ve hem İsrailliler hem Filistinliler için eşit düzeyde adalet ve özgürlük adımlarını destekliyoruz. Ancak şüphesiz ki Hamas bu istekleri temsil etmiyor ve Filistin halkına daha fazla terör ve katliamdan başka bir şey sunmuyor.” değerlendirmesini yaptı.

Batılı liderler, “Önümüzdeki günlerde, İsrail’in kendini savunabilmesini sağlamak ve nihayetinde barışçıl ve entegre bir Orta Doğu bölgesinin koşullarını oluşturmak için müttefikler ve İsrail’in ortak dostları olarak birlik ve koordinasyon içinde kalacağız.” mesajını paylaştı.

02.00

SAVAŞA KATILMA ÇAĞRISI YAPTI

Libya Müftülüğüne bağlı televizyon kanalı Tenasuh’a konuşan Libya Müftüsü Şeyh Sadık el-Gıryani, “Gazze’deki mücahitlere ile ümmetin gençlerine olmak üzere” iki çağrısı bulunduğunu söyledi.

Gıryani, Gazze’den İsrail’e saldıran İzzeddin Kassam Tugaylarına bağlı silahlı milisleri “Silahlarla bezenmiş düşmana yıldırım gibi saldıran ve onların kibrini yerle bir edenler” olarak nitelendirdi.

“Batı Şeria’da İsrail askerlerinin köpekler eşliğinde evlere girip patlayıcı arama bahanesiyle kadınların elbiselerini soymaları sırasında o kadınların çığlıklarına karşılık, Aksa Tufanı saldırısının geldiğini” ifade eden Gıryani, Kassam Tugayları’nın saldırılarla İsrail’in gururunun hesabını sorduklarını kaydetti.

Gıryani, Gazze Şeridi’nden İsrail içlerine giren silahlı Kassam Tugayları’na seslenerek “düşmanla savaş konusunda sabırlı olmalarını, sabrın karşısında zafere ulaşacaklarını” vurguladı.

Ümmetin gençlerine yönelik de Gıryani, Filistin ve çevre ülkelerde Ürdün, Lübnan ve Suriye’deki gençlerin de İsrail’e karşı savaşa katılmaları çağrısı yaparak, gençlerden Gazzelilerin üzerlerindeki yükü hafifletmelerini istedi.

01.30

GAZZE’DE ELEKTRİĞİN ARDINDAN SU DA KESİLDİ

İsrail merkezli Kanal 12 televizyonunun haberine göre Bakan Katz, İsrail’den Gazze Şeridi’ne giden su borularındaki su akışının durdurulduğunu belirtti.

Katz, dün X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, İsrail’in Gazze Şeridi’ne sağladığı elektriğin kesilmesini öngören talimatı imzaladığını duyurmuştu.

Katz, diğer bir paylaşımında da “İsrail’den Gazze’ye su akışının derhal kesilmesini emrettim. Elektrik ve yakıt dün kesildi. Daha önce olanlar, artık olmayacak” ifadesini kullanmıştı.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant da Gazze Şeridi’ne tam abluka uygulayacaklarını ve bölgeye elektrik, yiyecek ve yakıt sağlanmayacağını söylemişti.

01.00

BIDEN: EN AZ 11 ABD VATANDAŞI HAYATINI KAYBETTİ

ABD Başkanı Joe Biden, yaptığı yazılı açıklamada, bu hafta sonu “İsrail’e yönelik korkunç terör saldırısında” yüzlerce masum sivilin öldürüldüğünü ve bu kişiler arasında en az 11 ABD vatandaşının bulunduğunu bildirdi.

Sayısını belirtmediği bazı ABD vatandaşlarının da hala kayıp olduğunu belirten Biden, bu kişilerin nerede olduğu hususunda bilgi edinmek için İsrailli yetkililerle çalıştıklarını aktardı.

Biden, ABD vatandaşlarının yurt içinde ve yurt dışında güvenliğinin öncelikleri arasında yer aldığını vurgulayarak, “Teyit etmek için hala uğraşsak da Hamas’ın rehin aldıkları arasında Amerikan vatandaşlarının da olabileceğine inanıyoruz.” ifadesini kullandı.

“Rehine krizinin” her alanında İsrailli yetkililerle birlikte çalışmaları için ekibini yönlendirdiğini kaydeden Biden, İsrail’den ayrılmak isteyen Amerikan vatandaşları için ticari uçuş ve kara yolu seçeneklerine işaret etti. Biden ayrıca bu kişileri yerel yetkililerin yönlendirmelerini dikkate almaları konusunda uyardı.

Biden ayrıca Yahudilerin ABD’deki merkezlerinin etrafındaki güvenliğin artırıldığını ve İç Güvenlik Bakanlığı, FBI ve diğer ilgili kurumların ilgili “terör saldırısı” ile bağlantılı olabilecek bir tehdidi yakından izlediklerini aktardı.

İsraillilerle dayanışma mesajı veren Biden, “Amerikan halkının, terörün her türlüsüne karşı çıkma kararlılığında tereddütsüz olduğunu dünyaya göstermeye devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD ile İsrail’in “ayrılmaz ortaklar” olduğunu vurgulayan Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile dünkü görüşmesinde ABD’nin İsrail’in kendisini ve halkını savunması için ihtiyaç duyduğu şeylere sahip olmasını sağlamaya devam edeceklerini bir kez daha teyit ettiğini bildirdi.

23.55

YİYECEK VE SU STOĞU UYARISI

İsrail ordusu tarafından halka en az 72 saat boyunca yetecek yiyecek ve su stoku yapılması uyarısı yapıldı. Uyarıda, “Çatışmalar uzun sürebilir ve her ailenin su, yiyecek, ilaç ve acil durumlar için gerekli ekipmana sahip olmasını sağlaması önemlidir” denildi. Halktan en yakın sığınağın nerede olduğunu belirlemesi istenilen uyarıda, sığınağa giden açık bir yol olduğundan emin olunması tavsiye edildi. Uyarının ardından market raflarının boşaldığı ve kasalarda uzun kuyruklar olduğu görüldü.

AW049319_01

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kemal Kılıçdaroğlu tezkere kararını açıkladı! 'Milliyetçiyim diyorsan...'Kemal Kılıçdaroğlu tezkere kararını açıkladı! ‘Milliyetçiyim diyorsan…’
Çıplak fotoğraf ile şantaj: Sevgilisini bıçaklamıştı! İstenen ceza belli olduÇıplak fotoğraf ile şantaj: Sevgilisini bıçaklamıştı! İstenen ceza belli oldu
Bakan Koca iddialara yanıt verdi! 'Söz konusu dahi olamaz'Bakan Koca iddialara yanıt verdi! ‘Söz konusu dahi olamaz’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu
Antalya Haber Sunucu
meritking