Perşembe, Temmuz 18

Avrupa’da en iyi ve en kötü İngilizce hangi ülkelerde konuşuluyor?

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Hollanda hem Avrupa’da hem de dünyada İngilizce’yi ikinci dil olarak kullanma becerisi en iyi olan ülkedir.

REKLAM

Yeni bir ülkeye taşınmak, özellikle de yerel dili bilmiyorsanız göz korkutucu olabilir.

İngilizce dünyanın en yaygın ikinci dili olduğundan, insanlar yerel dili öğrenmeye devam ederken onu günlük iletişim için sıklıkla kullanırlar.

Peki, Avrupa’nın hangi bölgesinde İngilizce konuşan yerel halk tarafından en kolay anlaşılabiliyorsunuz ve hangi ülkelerde yerel dili en baştan bilmeniz gerekiyor?

Eğitim şirketi Education First (EF), her yıl İngilizce Yeterlilik Endeksi’nde (EPI) en iyi ve en kötü İngilizce konuşulan ülkeleri sıralamaktadır.

2022 yılında EF İngilizce standart sınavlarına giren 2,2 milyon yetişkinin sonuçları analiz edildiğinde, her ülkeye 800 puan üzerinden bir sıralama veriliyor.

İşte 2023’te Avrupa’nın durumu.

Hangi Avrupa ülkeleri en iyi İngilizce dil becerisine sahip?

2022’de olduğu gibi Hollanda Bir kez daha 647 puanla birinci oldu ve hem Avrupa’da hem de dünya çapında 113 ülke arasında ikinci dil olarak İngilizce konusunda en iyi yeteneğe sahip oldu.

Ancak Avrupa’da İngilizce konuştuğunuzda anlaşılabileceğiniz başka yerler de var.

Yetkinliği çok yüksek olan ülkeler arasında Avusturya 616 puanla dünya 3’üncüsü oldu.

İskandinav ülkeleri Danimarka, Norveç ve İsveç sonraki üç satırı paylaşıyorum Belçika, Portekiz, Almanya, Hırvatistan ve Yunanistan takip etme.

İngilizcede “yüksek yeterliliğe” sahip Avrupa ülkeleri arasında Polonya Ayrıca birde şu var. Polonya dünyada 13. sırada yer alıyor.

Finlandiya, Romanya, Bulgaristan, Macaristan, Slovakya, Litvanya, Lüksemburg, Estonya, Sırbistan, Çekya ve İsviçre 30’uncu sırada yer aldı.

Fransa İngilizce yeterliliğinde geride kalıyor

Avrupa’nın en popüler turistik destinasyonlarından bazıları yalnızca “orta düzeyde” İngilizce bilgisine sahiptir.

FransaBu, “yüksek yeterlilik” kategorisinde küresel olarak 31. sırada yer aldığı 2021 yılına göre bir düşüş.

2022 yılında ise 541 puanla “ortalama sıralamaya” düşerek 34. sırada yer aldı. Bu yıl ise 531 puanla dünyada 43’üncü, Avrupa’da ise 34’üncü sıraya gerileyerek araştırmaya dahil edilen Kuzey Avrupa ülkeleri arasında en düşük puana sahip oldu.

İtalya ve ispanya 2022 yılındaki konumlarına benzer şekilde 535 puanla “orta yeterlilik” kategorisinde dünya çapında 35., Avrupa’da ise 32. ve 33. sıraya geriledi.

Gürcistan ve Belarus Bu iki ülkeyi geride bırakarak dünya sıralamasında 32. ve 33. sırada yer aldı.

“Orta düzey yeterlilik” kategorisindeki diğer Avrupa ülkeleri. Moldova (35.), Arnavutluk, Rusya, Ukrayna ve Ermenistan (48.).

REKLAM

Türkiye ve Azerbaycan son sırada

Anlaşılmakta gerçekten zorluk çekebileceğiniz yerler arasında “düşük yeterlilik” kategorisine giren yerler de vardır. Türkiye (66.) ve Azerbaycan (83.) yer alıyor

İspanya, İtalya ve Fransa birçok Avrupa ülkesinden daha alt sıralarda olmasına rağmen başkentlerinde İngilizce yeterlilik seviyeleri yüksektir.

Bu yıl Avrupa’da İngilizce yeterlilik düzeyi düşüyor

EF, ilk EPI’nin 2011’de yayınlanmasından bu yana trendleri takip ediyor.

Avrupa endeksin zirvesinde yer alırken, kıta genelinde İngilizce yeterliliği bu yıl azaldı; yeterliliği yüksek ve çok yüksek olan bazı ülkeler daha düşük puanlar bildirdi.

Ancak genel olarak Avrupa ülkeleri uzun vadede istikrarlı bir gelişme göstermektedir.

REKLAM

18-20 yaş arası gençler arasındaki İngilizce yeterliliğinin de, COVID-19 salgını sırasında eğitimde yaşanan kesintiler nedeniyle 2020’den bu yana küresel olarak azaldığı tespit edildi.

Anadili İngilizce olan kişiler ikinci dil becerilerinde çok geridedir

EF, yapay zekanın ortaya çıkışıyla birlikte, sonunda dilsel kısıtlamalardan kurtulacak yeniliklerin ortaya çıkabileceğini öngörüyor.

Ancak şimdilik İngilizcenin yenilikçiliği, fırsatları ve kültürel anlayışı teşvik etmede küresel bir dil olarak öneminin farkındadır.

Bu durum ana dili İngilizce olan kişiler arasında rehavete yol açmaktadır. Avrupa Komisyonu’nun 2018 verilerine göre Birleşik Krallık’ta 15-30 yaş arası gençlerin yalnızca %32’si iki veya daha fazla dilde güvenle okuyup yazabildiğini söylüyor.

Bu oran AB üyesi ülkelerdeki ortalama yüzde 80 ile karşılaştırıldığında oldukça düşük. Fransa’da yanıt verenlerin %79’u, İspanya’da %85’i ve İtalya’da %90’ı iki veya daha fazla dilde okuyup yazabildiklerini söyledi.

REKLAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu Sponspor Bağlantılar: bugün vefat edenler- günlük burç yorumları- Toros Edaş Elektrik Kesintisi - Son Dakika Bursa -
Antalya Haber Sunucu